• Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

• 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Tego dnia na szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka przygotowana przez kl. 4 i 5 pod okiem p. Eweliny Pieńczewskiej-Dąbrowskiej, we współpracy z p. Danutą Taborek.

Gazetka dotyczyła łamańcow językowych, cytatów o języku polskim, przedstawiała pierwsze zapisane po polsku zdanie, a także słynne słowa Mikołaja Reja: "Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają". Na tę okoliczność ogłoszono również konkurs promujący nasz język ojczysty, polską literaturę, gramatykę, ortografię i interpunkcję. Konkurs adresowany był do uczniów kl. 1-3 oraz 4-6.

Zorganizowano również biegane dyktando w klasach 4-8. Uczniom przypadła do gustu taka forma sprawdzenia wiedzy z zakresu zasad pisowni. Była to okazja do połączenia sportu z ortografią. Tego dnia na lekcjach rozmawialiśmy także o historii języka, rozpoznawaliśmy w tekstach błędy językowe, a także odgadywalismy przysłowia na podstawie ich znaczeń.

Podsumowanie zmagań ortograficznych oraz rozstrzygnięcie konkursu nastąpi niebawem.

• Laureaci konkursów kuratoryjnych

• W bieżącym roku szkolnym uczniwie naszej szkoły zmierzyli się z zadaniami konkursów kuratoryjnych z różnych przedmiotów. Do etapu wojewódzkiego dostali się Stanisłąw Romanowski oraz Ryszard Napora.

Z ogromną dumą i przyjemnością informujemy o uzyskaniu tutułu laureata w konkursie z języka niemieckiego przez Stanisława Romanowskiego oraz z matematyki i fizyki przez Ryszarda Naporę.

Gratulujemy także nauczycielom przygotowującym uczniów do tego konkursu: Ewie Węgorzewskiej, Joannie Drozdowskiej oraz Joannie Stopie.

• Wizyta Misjonarzy

• Dnia 6 marca do naszej szkoły przybyli Misjonarze Franciszkanie: Br Robert Kozielski oraz o. Jerzy z Kenii. Misjonarze spotkali się z naszymi uczniami oraz przedszkolakami. Opowiedzieli nam jak wygląda życie ludności w Kenii w Afryce oraz czym zajmują się Misjonarze tam pracujący.

• Apel z okazji rocznicy powstania Rudzienic

• 7 lutego 2023 roku z inicjatywy lokalnego historyka, pana Henryka Plisa obchodziliśmy uroczystość upamiętniającą powstanie Rudzienic.

Pan Plis opowiedział uczniom o historii i powstaniu naszej wsi, które było skutkiem zawartego 7 lutego 1249 r. Traktatu Dzierzgońskiego. Oprawę muzyczną uroczystości przygotował Stanisław Kowalkowski wraz z zespołem muzycznym.