Sprawozdania z wycieczek

Sprawozdanie z wycieczki do Olsztyna

W dniach 16.03 i 22.03.2014r. Odbyły się wycieczki uczniów klas IV-VI do Olsztyna. Zostały one zrealizowane w ramach projektu „Uczenie przez doświadczenie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Celem wyjazdu było rozbudzanie zainteresowań kulturą, historią i przyrodą Warmii i Mazur, praktyczne nabywanie nowych doświadczeń oraz konfrontacja swojej wiedzy na dany temat poprzez bezpośredni kontakt z ciekawymi miejscami i zabytkami.

Pierwsza część naszej wycieczki upłynęła za zwiedzaniu olsztyńskiego zamku. Na jego dziedzińcu króluje pogańska „baba pruska”, tzw. „wojownik barciański”. Stoi ona obok studni, z której czerpał wodę sam Mikołaj Kopernik. W 1516 r. objął on stanowisko kanonika-administratora dóbr kapitulnych. Oglądając wystawy zamkowe, zwróciliśmy uwagę na piękne sklepienia, tzw. kryształowe, w jego komnacie.

Podczas pobytu w Olsztynie najznamienitszy mieszkaniec zamku znalazł czas dla swoich pasji astronomicznych. Nakazał wymurować ścianę krużganka, na której zaznaczył ślad drogi słońca, badając zjawisko równonocy wiosennej. Ten swoisty kalendarz słoneczny umożliwił Kopernikowi dokładne wyznaczenie długości roku, co było niezbędne do przygotowania projektu reformy kalendarza. Tablica jest jedynym przyrządem wielkiego astronoma, jaki dotrwał do czasów współczesnych. Poza nią eksponowane są kopie instrumentów astronomicznych z epoki, egzemplarz „O obrotach...” i XV-wieczny podręcznik medyczny, zakupiony przez Kopernika podczas studiów we Włoszech.

Dużych wrażeń tego dnia dostarczył nam seans „Kosmiczny ekspres” w Olsztyńskim Planetarium. Był on poprzedzony pokazem prezentującym wygląd nieba, gwiazd i gwiazdozbiorów. Dowiedzieliśmy się, że wirtualną podróż przez naszą Galaktykę umożliwiają dwa projektory video, wyposażone w odpowiednią optykę, które pokrywają obrazem liczącym 16 milionów pikseli całą kopułę sali projekcyjnej.

Obraz otaczający widza kreowany jest na żywo za pomocą oprogramowania, które pozwala na zaprezentowanie zachodzących na niebie zjawisk, widzianych w dowolnej chwili i z dowolnego miejsca na Ziemi lub w kosmosie.

Kolejną atrakcją wycieczki była wizyta w Muzeum Przyrody. Na wystawie „Zwierzęta Warmii i Mazur” zgromadzono ponad 250

gatunków. Wśród nich największe- bieliki. Bardzo podobały nam się różnorodne okazy ryb i owadów. Ta ekspozycja przybliża nam piękno przyrody naszego regionu i uświadomiła każdemu z nas, że należy ją chronić

Miłą pamiątką z naszej podróży pozostaną zgromadzone zdjęcia, będące uzupełnieniem wielu spostrzeżeń i ciekawych wiadomości.

• Samorządowa Szkoła Podstawowa im. Michała Lengowskiego w Rudzienicach
    14-204 Rudzienice